Drogie Pacjentki,
Wszyscy dzisiaj zmagamy się z czasem epidemii i wszelkimi utrudnieniami jakie on niesie. Wszyscy odczuwamy duży niepokój, ale zdajemy sobie sprawę, że kobiety w ciąży przeżywają teraz jego większy stres.
Przede wszystkim, jako lekarze, chcemy Was uspokoić – jesteśmy i nie zostawiamy naszych Pacjentek bez opieki, którą świadczymy z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków ostrożności.
Stosując się do wszystkich rekomendacji polskich towarzystw ginekologicznych, a także zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przedstawiamy Wam jak wygląda obecnie opieka nad ciężarnymi w naszej poradni.
- Przeprowadzamy z Wami przed wizytą pogłębiony telewywiad w kierunku ryzyka COVID-19.
- Przyjmujemy tylko Pacjentki z ujemnym wywiadem lub bezobjawowe.
- Jeżeli jesteście przeziębione – poczekajcie min. 7 dni, o ile to możliwe, zanim się do nas zgłosicie.
- W badaniach położniczych minimalizujemy liczbę procedur wykonywanych głowicą endowaginalną lub wykonujemy badania przezbrzusznie.
- W gabinecie i poczekalni może przebywać tylko pacjentka – bez osoby towarzyszącej. Prosimy też o nieprzyprowadzanie ze sobą dzieci.
- Podczas badania ultrasonograficznego ograniczamy kontakt słowny i wzrokowy z pacjentką. Wynik badania omawiamy z zachowaniem bezpiecznej odległości.
- Utrzymujemy jak największą odległości między badaną pacjentką a lekarzem.
- Prosimy o przychodzenie na badania tuż przed czasem, tak by ograniczyć kontakt z innymi pacjentami w poczekalni.
- Badania inwazyjne, jeśli są niezbędne wykonujemy zgodnie z obecnie stosowanymi zaleceniami i wytycznymi.
- Prosimy Pacjentki o dezynfekcję rąk zaraz po wejściu do szpitala.
- Lekarze są wyposażeni we wszelkie środki ochrony osobistej, jak i dezynfekujące.
Przedstawiamy też zalecenia kierunki Sekcja Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie badań ultrasonograficznych dla Pacjentek, u których stwierdzono dodatni wywiad w kierunku COVID-19*.
- Pacjentki ciężarne z dodatnim wywiadem powinny podlegać 14-dniowej kwarantannie i w tym czasie nie mieć wykonywanych przesiewowych badań ultrasonograficznych. W przypadku stanów nagłych wskazana jest opieka szpitalna w dedykowanym ośrodku.
- Ciężarne chorujące na COVID-19 lub z dodatnim testem na SARS-CoV-2 mają wykonywane badania USG wyłącznie z uzasadnionych wskazań w dedykowanych szpitalach zakaźnych.
- W przypadku podejrzewanych, prawdopodobnych lub potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 należy przeprowadzać – gdy są klinicznie niezbędne – badanie ultrasonograficzne wzrastania płodu, AFI i przepływu krwi w tętnicy pępowinowej. Preferowane jest badanie przyłóżkowe. W kolejnych tygodniach ciąży należy monitorować wyżej wymienione parametry w zależności od położniczej sytuacji klinicznej co 2–4 tygodnie.
- Jeśli infekcja COVID-19 zostanie potwierdzona podczas I lub wczesnego II trymestru ciąży, należy zlecić wykonanie badania między 18. a 24. tygodniem ciąży.
- W warunkach ambulatoryjnych powinno się wykonywać badanie I, II i III trymestru, w innych sytuacjach – badanie z przyczyn nagłych, jeśli nie może zostać wykonane w warunkach szpitalnych (ostry brzuch, podejrzenie ciąży ektopowej, skrętu guza przydatków, chore onkologicznie, PID, krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii).
- Wszystkie pozostałe planowane badania (w szczególności tzw. badania 3D/4D, ginekologiczne, badania profilaktyczne piersi czy monitorowanie wybranych objawów w badaniu położniczym – łagodnego poszerzenia komór bocznych mózgu, miedniczek nerkowych) powinny zostać przełożone na późniejszy termin.
Życzymy Wam zdrowia i zapraszamy na wizyty.
Lekarze CM Angelius