Po badaniu prenatalnym w pierwszym trymestrze dowiedzieliśmy się czy u dziecka nie ma większego ryzyka wystąpienia niektórych zespołów genetycznych oraz oceniliśmy jego budowę. Pomiędzy 18 a 23 tygodniem przychodzi pora na badanie prenatalne II trymestru (znane również jako tzw. połówkowe). Głównym jego celem jest dokładna ocena anatomicznych struktur, począwszy od głowy a kończąc na dłoniach i stopach. W tym czasie płód jest już na tyle duży, że możemy dokładnie pooglądać większość narządów i części ciała, jak również stwierdzić płeć.
Kiedy wykonujemy badanie w II trymestrze?
Dr T. Orliński: Badanie jest wykonywanie między 18 do 23 tygodniem, ale większość diagnostów zgodzi się, że wolą wykonywać badanie po 20 tygodniu. Możemy wykonać badanie w 18 tygodniu, ale obraz jest najdokładniejszy przy zachowaniu dwóch warunków: szczupła budowa ciała przyszłej mamy i odpowiednia ilość płynu owodniowego.
Źródło zdjęcia: materiały własne
Co badamy w II trymestrze?
Dr T. Orliński: W trakcie badania musimy zmierzyć dziecko. Na tym etapie ciąży odbywa się to poprzez zmierzenie główki, obwodu brzucha i długości kości udowej. Następnie algorytm wylicza jakiemu wiekowi ciążowemu to odpowiada i pokazuje masę płodu. Oceniamy dokładnie budowę głowy i szyi, klatkę piersiową oraz serce dziecka. Następnie oglądamy dokładnie jamę brzuszną i kończyny górne oraz dolne. I oczywiście „najważniejsza” część badania – stwierdzenie płci dziecka. Wreszcie można malować pokój J. Możemy również ocenić markery genetyczne II trymestru (takie jak kark płodu, kość nosowa, wodonercze) i oszacować ryzyko genetyczne. Jest to niestety mniej czuła metoda od badania w I trymestrze. Sprawdzamy również gdzie zlokalizowane i jak zbudowane jest łożysko oraz pępowina. W wybranych sytuacjach możemy ocenić długość szyjki macicy w badaniu dopochwowym.
Źródło zdjęcia: materiały własne
Co można wykryć podczas badania prenatalnego?
Dr T. Orliński: Około 80 do 90 procent wad anatomicznych jest do zdiagnozowania podczas wszystkich badań prenatalnych.
Czy wykonywać badanie prenatalne w III trymestrze?
Dr T. Orliński: Wiele pacjentek dostaje informację, że w przypadku prawidłowych badań I i II trymestru nie ma sensu wykonywać badania w III trymestrze. Oczywiście jest to błędne przekonanie. Badanie to jest rutynowo rekomendowane przez PTG (Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze nie wszystkie wady wrodzone manifestują objawy na etapie 20 tygodnia i w tym czasie struktury anatomiczne mogą wyglądać prawidłowo. Po drugie, na etapie III trymestru możemy rozpoznawać zaburzenie wzrastania płodu i funkcję łożyska.
Źródło zdjęcia: materiały własne
Podsumowując wykonanie trzech badań prenatalnych jest odpowiednie dla ciąży prawidłowej. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zalecane są częstsze, a także dodatkowe badania.
specjalista ginekolog-położnik, androlog, specjalista z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
Od 2007 roku pracuje w CM Angelius, gdzie jest specjalistą w leczeniu niepłodności oraz wykonuje badania prenatalne.