Leczenie trądziku pospolitego

Kiedy powstaje trądzik pospolity?

Trądzik pospolity powstaje w tych obszarach skóry, w których gruczoły łojowe są najbardziej liczne, to znaczy tam, gdzie owłosienie jest największe. Pojawia się on na owłosionej skórze głowy, na twarzy, szyi, plecach, ramionach, klatce piersiowej. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, ale nierzadko w 20. lub 30. latach życia. W przypadku występowania trądziku po 30. roku życia warto skorzystać również z porady endokrynologa oraz lekarza internisty.

Jak prawidłowo leczyć zmiany trądzikowe?

Obecnie szacuje się, że blisko 80% ludzi na świecie przechodzi zmiany trądzikowe w pewnym okresie swego życia. Mimo to wciaż nie istnieje skuteczna metoda trwałego leczenia tego przykrego schorzenia dermatologicznego. Najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenia trądziku jest zastosowanie preparatów dermatologicznych oraz doustnych, głównie antybiotyków i retinoidów. Dermatolodzy ostrzegają jednak, że ze stosowaniem antybiotyków związane jest duże ryzyko pojawienia się oporności wśród bakterii współodpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych. Ostatnio coraz więcej zespołów badawczych podejmuje próby leczenia trądziku z wykorzystaniem terapii świetlnej lub laserowej. Terapia laserowa jest skuteczna w leczeniu łagodnych oraz umiarkowanych zmian trądzikowych i może być alternatywą dla osób, które nie poddają się tradycyjnemu leczeniu.

Laserowe leczenie trądzika pospolitego

Nowoczesna platforma laserowa

Centrum Medyczne Angelius posiada platformę laserową amerykańskiej firmy Palomar Medical Star Lux 500 z głowicą G. Głowica ta służy do wykonywania zabiegów w zakresie terapii leczenia trądziku. Dodatkowo posiadamy laser nieablacyjny, frakcyjny do likwidacji blizn oraz zmian potrądzikowych.

Doskonałe rezultaty bez skutków ubocznych

Głównym celem laserowej terapii świetlnej jest zniszczenie bakterii Propionobacterium acnes odpowiedzialnych za stany zapalne w trądziku. Bakterie te uwalniają porfiryny, tj. barwniki, które absorbują fale świetlne w zakresie światła niebieskiego. Jest to związane z powstawaniem wolnych rodników niszczących komórki bakterii.

Skuteczny eksperyment amerykańskich naukowców

Zespół pod kierunkiem prof. Arielle N.B. Kauvar z New York University School of Medicine podjął próby leczenia łagodnych i umiarkowanych zmian trądzikowych z użyciem lasera. Cel tej terapii polega na zniszczeniu za pośrednictwem bodźca cieplnego gruczołów łojowych, tak by ograniczyć produkcję łoju. Badacze poddali leczeniu grupę 17 pacjentów. Przeprowadzili 4 terapie w odstępach co miesiąc. Pół roku po ostatniej terapii u 16 pacjentów zaobserwowano całkowite wyleczenie trądziku. Analiza próbek skóry pobranej od pacjentów bezpośrednio po zakończeniu leczenia wykazała zmiany w gruczołach łojowych, które ograniczyły ilość produkowanej wydzieliny. Według autorów, ich wyniki wskazują, że już po kilku sesjach terapii laserowej można uzyskać dobre rezultaty w leczeniu łagodnych i umiarkowanych postaci trądziku, bez wyraźnych skutków ubocznych.

Podczas gdy terapie laserowe były od lat wykorzystywane do likwidacji blizn potrądzikowych, wykorzystanie lasera do leczenia i kontrolowania istniejącego trądziku jest nowością i może być doskonałą alternatywą dla tych Pacjentów, u których nie skutkują tradycyjne metody. Trądzik jest przewlekłą chorobą związaną z zaburzonym funkcjonowaniem gruczołów łojowych, które uchodzą do mieszków włosowych. Normalnie wydzielina łojowa wydostaje się przez por mieszka włosowego na powierzchnię skóry. Jednak w przypadku trądziku wydzielina łojowa zostaje uwięziona w mieszku, gdzie zaczynają na nią oddziaływać bakterie. Por ulega zatkaniu, a w rezultacie może rozwinąć się proces zapalny.

Przygotowanie do zapiegu laserowego usunięcia trądziku

Miejsca ze szczególnie nasilonym trądzikiem (twarz, ramiona, plecy) należy odpowiednio do zabiegu przygotować. Przede wszystkim skóra powinna być dokładnie oczyszczona. W przypadku mężczyzn, skóra powinna być również pozbawiona włosków.

Przed zabiegiem, a także w trakcie wykonywania kolejnych serii laserowego usuwania trądziku, należy bezwzględnie zrezygnować z opalania naturalnego i opalania w solarium. W trakcie laserowego leczenia zmian trądzikowych koniecznością jest odstawienie wszelkich kosmetyków zawierają w swoim składzie alkohol przyczyniający się do wysuszenia skóry.

Przeciwskazania do laserowego leczenia trądziku

Laserowe leczenie trądziku niestety nie jest możliwe u wszystkich osób. Istnieje spora lista przeciwwskazań, które czasowo lub całkowicie dyskwalifikują z wykonania takiego zabiegu.

  • Minimum cztery tygodnie przed wykonaniem zabiegu nie można się opalać ani stosować kremów brązujących i samoopalaczy. Tak samo należy zachować się między zabiegami.
  • Na około trzy tygodnie przed planowanym pierwszym zabiegiem należy odstawić wszelkie leki o działaniu światło uczulającym (w tym także herbatki ziołowe z dziurawca i nagietka).
  • Z laserowego usuwania trądziku wykluczone są kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią.
  • Z laserowego usuwania trądziku nie mogą również skorzystać osoby chorujące na łuszczycę, bielactwo, ze skórą skłonną do przebarwień czy opryszczką. Z zabiegów wyłączone są osoby z nowotworami (szczególnie z czerniakiem skóry).
  • Na jakiś czas przed zabiegiem należy także zrezygnować ze stosowania wszelkich preparatów oraz zabiegów, które służą do złuszczania cery (mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, peelingi w tubkach).
  • Na około 24 godziny przed zabiegiem nie można spożywać alkoholu.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 10:00 – 20:00

oraz wybrane soboty

Telefon formularz
c