c

Dyskopatia

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia jest schorzeniem krążka międzykręgowego znajdującego się w odcinku lędźwiowym lub szyjnym (rzadziej piersiowym) kręgosłupa, polecającym na wypukleniu jądra miażdżystego (składowa krążka międzykręgowego), które z kolei powoduje ucisk i podrażnienie rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych i innych elementów kanału kręgowego.

Dyskopatia – choroba XXI wieku

Dyskopatia jest obecnie jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. Zwykle dotyka osoby w przedziale wieku od 30 do 50 lat. Dane statystyczne wyraźnie alarmują, że blisko 30% osób w tym przedziale wiekowym ma lub miało kiedyś problem z dyskopatią. W początkowej fazie rozwoju często jest ona ignorowana, przede wszystkim dlatego, że pierwsze jej objawy w postaci drobnych bólów kręgosłupa, są kojarzone raczej z pospolitym nadwyrężeniem czy też przepracowaniem i nie wzbudzają żadnych głębszych podejrzeń. Niezmiernie istotne jest jednak wczesne wykrycie dyskopatii i tym samym specjalistyczna skonsultacja lekarska. W przeciwnym przypadku dyskopatia może przerodzić się w przewlekłą chorbę zwyrodnieniową kręgosłupa, powodującą patologiczne zmiany krążków międzykręgowych i bardzo trudną w leczeniu.

Jak rozpoznać dyskopatię?

Przyczyny dyskopatii

Źródeł dyskopatii można doszukiwać się w nieprawidłowej eksploatacji kręgosłupa. Znaczne obciążenie kręgosłupa powiązane z ciężką pracą fizyczną, nieumiejętnym podnoszeniem i dźwiganiem ciężarów mogą być przyczyną pierwszych bólów i stanów zapalnych, które później przerodzą się w dyskopatię. Efekt ten może dodatkowo potęgować nieodpowiedni tryb życia (otyłość, brak ruchu i higieny), a nawet także częste wprawianie ciała w drgania i wibracje (np. podczas jazdy samochodem czy przy uprawianiu sportów ekstremalnych).

Objawy dyskopatii

Objawy dyskopatii mogą być różne. Są one ściśle uzależnione od zmian patologicznych występujących w obrębie krążka międzykręgowego oraz od stopnia uwypuklenia jądra miażdżystego. Występują w postaci:

  • bólów miejscowych w obrębie kręgosłupa,
  • bólów promieniujących (zaburzenia czucia powierzchniowego),
  • podrażnień nerwów (np. rwa kulszowa, rwa barkowa).

Ciągły ból o niewielkim nawet stopniu nasilenia może być znakiem alarmującym o uszkodzeniu w obrębie kręgosłupa oraz przesunięciu dysku. Wyraźnym symptomem wskazującym jest natomiast stan zapalny odczuwalny jako ból powodujący mrowienie najczęściej w okolicy kręgów szyjnych i lędźwiowych oraz podrażnienie nerwów, powodujące drętwienie, niedowład czy ogólne osłabienie.

Jak prawidłowo leczyć dyskopatię?

Diagnostyka obrazowa

W celu pełnego zdiagnozowania stanu schorzenia należy wykonać badania, które wskażą do jak daleko posuniętej dyskopatii mamy do czynienia. W tym celu zaleca się wykonanie RTG kręgosłupa w projekcji przednio – tylnej oraz bocznej (tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny kręgosłupa).

Małoinwazyjne zabiegi w leczeniu dyskopatii

W zdecydowanej większości przypadków (ok. 90%) dyskopatię można leczyć nieoperacyjnie poprzez leczenie zachowawcze (farmakologia, fizjoterapia, rehabilitacja itp.). W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie pomaga można zastosować leczenie chirurgiczne. W naszym ośrodku przeprowadzamy małoinwazyjne zabiegi neurochirurgiczne w zakresie leczenia dyskopatii, takie jak:

  • przezskórna nukleoplastyka laserowa PLDD – więcej,
  • nukleoplastyka metodą Disc-FX – więcej,
  • nukleotomia endoskopowa z dojścia tylnego lub bocznego – więcej,
  • mikrodyscektomia lędźwiowa – więcej,
  • mikrodyscektomia szyjna z implantem cage, OP, prodisc – więcej.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c