Strona główna / Neurologia / Schorzenia kręgosłupa / Rwa kulszowa
Nerw kulszowy jest największym i najdłuższym nerwem w ludzkim ciele. Nerw ten rozpoczyna się w dolnej części kręgosłupa po wyjściu korzeni nerwowych z rdzenia kręgowego i biegnie przez całą długość kończyny dolnej aż do palców stopy. Powstaje po prawej i lewej stronie dolnej części kręgosłupa z połączenia 4 i 5 lędźwiowego nerwu rdzeniowego oraz pierwszych trzech krzyżowych nerwów rdzeniowych. Grupa tych pięciu nerwów łączy się i tworzy jeden duży nerw kulszowy.
Wewnątrz krążka (1) mieści się galaretowate jądro miażdżyste (2) otoczone spoistym pierścieniem (3), które pełni rolę łożyska. Jeżeli w wyniku zwyrodnienia kręgów lub dyskopatii jądro wysunie się z krążka uciska na korzenie nerwu kulszowego (4) powodując ból.
Nerw kulszowy unerwia czuciowo i ruchowo kończynę dolną, a jego uszkodzenie prowadzi do jej niedowładu, mrowienia i drętwienia. Powyżej tylnej części kolana nerw kulszowy dzieli się na nerw strzałkowy i piszczelowy, które wspólnie unerwiają podudzie i stopę.
Rwa kulszowa (sciatica) to powszechnie używane określenie bólu, który promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego i zwykle jest odczuwany w pośladku, z tyłu nogi i także w stopie. Rwa kulszowa jest jedną z najczęstszych postaci zespołu bólowego kręgosłupowo-korzeniowego.
Ból w pośladku i nodze często jest silniej odczuwany niż w krzyżu. Bywa on na tyle mocny, że przeważnie nie reaguje na leki przeciwbólowe i unieruchamia ostatecznie Pacjenta w łóżku. Zazwyczaj wynika to z podrażnienia korzenia nerwowego L5 lub S1 przez przepuklinę dysku. Rzadziej występuje w przebiegu kręgozmyku, stenozy kanału kręgowego, zmian zapalnych stawów oraz zmian zwyrodnieniowych. Silnemu bólowi często towarzyszą drętwienia, mrowienia, uczucie palenia, ściskania, kłucia.
Właściwe leczenie rwy kulszowej wymaga przede wszystkim określenia przyczyny podrażnienia korzeni rdzeniowych nerwu kulszowego poprzez badania obrazowe kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego CT (tomografia komputerowa)oraz MRI (rezonans magnetyczny).
Leczenie zachowawcze rwy kulszowej opiera się przede wszystkim na leczeniu farmakologicznym oraz wspomagane jest odpowiednią rehabilitacją. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie małoinwazyjnego zabiegu operacyjnego.
Przewiń do góry