c

Elektromiografia EMG

Czym jest badanie elektromiograficzne EMG ?

Elektromiografia

Badanie elektromiograficzne (EMG) wykonuje się w celu określenia czy oraz w który miejscu uszkodzony jest nerw lub nerwy obwodowe rąk i/lub nóg w przypadku ich bólu, osłabienia, uczucia pieczenia, mrowienia. Badane są również mięśnie, jeśli podejrzewana jest ich choroba, objawiającą się najczęściej bólem, osłabieniem, zanikiem mięśni.

Elektromiografia EMG

Przewodnictwo nerwowe bada się przy pomocy impulsów elektrycznych o niskim natężeniu, które odbiera się przyklejaną lub mocowaną na skórze elektrodą powierzchowną. Czasem konieczne jest użycie bardzo cienkich elektrod igłowych, które standardowo używa się w badaniu mięśni.

Przygotowanie do badania EMG

Do badania EMG nie trzeba się specjalnie przygotowywać poza zaniechaniem użycia kremów lub maści na części ciała przeznaczone do badania na kilka godzin przed wyznaczonym terminem. Samo badanie trwa od 10 – 15 minut do godziny. Wynik jest opracowywany oraz wydawany zaraz po badaniu.

Badanie wykonywane jest przez specjalistę neurologa posiadającego licencję na wykonywanie badań EMG lek. med. Macieja Gałaszka oraz technika elektromiografii Jolantę Strzelecką posiadającą również licencję na wykonywanie badań EMG.

Kiedy stosuje się badanie elektromiograficzne EMG?

Badanie przewodnictwa w zakresie nerwów obwodowych stosuje się w przypadkach zespołów uciskowych np.:

  • zespół cieśni kanału garstka,
  • zespół rowka nerwu łokciowego,
  • zespołów pourazowych nerwów obwodowych i przede wszystkim splotu barkowego.

Elektromiografia - diagnostyka czynności elektrycznej mięśni i nerwów obwodowych

EMG stosowane jest również w uszkodzeniach wielonerwowych toksycznych, metabolicznych (polineuropatia) np. w cukrzycy lub immunologicznych jak m.in. w zespole Guillain-Barre.

Badanie EMG umożliwia także badanie mięśni, szczególnie w sytuacji podjerzenia ich uszkodzenie – tzw. miopatia (pierwotna lub wtórna). Wykonujemy również próbę miasteniczną w podejrzeniu miastenii (myasthenia gravis) i próbę tężyczkową.

Koszt elektromiografii EMG

  • Elektromografia EMG pojedyńcze nerwy – 180 zł,
  • Elektromografia EMG polineuropatia – 180 zł,
  • Elektromografia EMG mięśnie – 200 zł,
  • Elektromografia EMG splot barkowy – 250 zł,
  • Elektromografia EMG próba miasteniczna – 180 zł.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym cennikiem: cennik usług.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c