dr n. med. Roman Pawlas

lekarz chirurg, specjalista z dziedziny ortopedii i traumatologii oraz medycyny sportowej

Doktor ukończył Śląską Akademię Medyczną w Katowicach w 1974 roku. Specjalizację I i II stopnia uzyskał w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich w latach 1977 – 1981. Powołany na ordynatora Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich w 2000 roku, następnie zatrudniony w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej na oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej jako ordynator Oddziału w latach 2001-2011. Odbył 37 staży i szkoleń zagranicznych. Posiada 15 certyfikatów. Współpracuje jako redaktor z portalem ortopedycznym “Ortopedia Polska”

Członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego /PTO, TR/, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, Sekcji Chirurgii Barku i Łokcia, Towarzystwa Artroskopowego, Członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

Doktor zajmuje się leczeniem dysfunkcji układu ruchu związanej z problemami urazowymi i ortopedycznymi, zwłaszcza w obrębie kończyny górnej i ręki. W oparciu o wieloletnie doświadczenie w chirurgii barku stosuje własne techniki artroskopowych rekonstrukcji w leczeniu niestabilności i nawykowego zwichnięcia stawu ramiennego. W zakresie małoinwazyjnych metod leczenia bólu w dyskopatii wykonuje blokady nadoponowe kręgosłupa pod kontrolą nawigacji TK, a w chorobie zwyrodnieniowej stawów stosuje nowatorską terapię Orthokine wykorzystującą białka zawarte w krwi chorego do zmniejszania nasilenia procesu zapalnego i jego objawów.

Dr n.med. Roman Pawlas jest autorem wielu publikacji i prac naukowych. Prowadzi szkolenia i wykłady w kraju i za granicą. Przez wiele lat lekarz drużyny sekcji piłki nożnej KS Górnik Zabrze, a później w PZPN opiekun Reprezentacji Polski Juniorów i dwukrotnie kadry olimpijskiej Polski. Współpracuje z klubami narciarskimi BOZN, Grupą Beskidzką GOPR i OZPN. Zainteresowania i doświadczenia sportowe łączy prowadząc szkolenia i kursy w zakresie medycyny sportowej.

Przewiń do góry

Skip to content