Zapalenie zatok

Jak rozpoznać zapalenie zatok ?

Uciążliwy ból głowy

ból zatokGłównym objawem zapalenia zatok są uciążliwe i powtarzające się bóle w okolicach zatok. Ich koncentracja zależna jest od tego, która zatoka została objęta stanem zapalnym. Bóle okolicy czoła wskazują na zapalenie zatok czołowych, zapalenie zatok szczękowych skutkuje bólami szczęki, zębów i policzków.

Obrzęk powiek i tkanek otaczających oczy

Zatoki sitowe znajdują się w pobliżu kącików wewnętrznych oczu i przewodów łzowych, dlatego też ich stan zapalny często prowadzi do obrzęku powiek i tkanek otaczających oczy, a także do bólu pomiędzy oczami, w miejscu gdzie brwi łączą się ze sobą.

Objawy chorych zatokStany zapalne zatok sitowych mogą przejawiać się także niedrożnością nosa, bolesnymi uciskami boków nosa oraz utratą powonienia. Zatoki klinowe natomiast są bardziej podatne na stany zapalne. W przypadku ich pojawienia ból występuje nie tylko w ich okolicy, ale także w odległych narządach, np. ból w uchu, ból szyi, wyraźny ból w szczycie głowy.

W przeważającej mierze stan zapalny zatok dotyczy jednocześnie kilku miejsc. Procesowi zapalnemu zatok towarzyszy więc ból całej twarzy i ogólne uczucie rozpierania. Dolegliwości te nasilają się szczególnie w momencie pochylania się i pracy fizycznej, dlatego często blokują one aktywność ruchową chorych.

Pełna diagnostyka zapalenia zatok

Niebagatelne znaczenie w procesie leczenia stanów zapalnych zatok przynosowych ma właściwe i odpowiednio wcześnie postawione rozpoznanie. Dlatego bardzo duży nacisk kładzie się na prawidłowe algorytmy diagnostyczne. W naszym ośrodku postępujemy według wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia zapaleń zatok zawartych w dokumencie EPOS 2007 (European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2007). Według tego dokumentu prawidłowe rozpoznanie stawiamy na podstawie podanych poniżej czynników.

Dokładny wywiad (badanie podmiotowe)

Rozpoznanie w leczeniu zatokCzyli rozmowy z chorym, kiedy to pytamy pacjenta o towarzyszące objawy kliniczne. Zapalenie błony śluzowej nosa i zapalenie zatok przynosowych charakteryzuje się występowaniem dwóch lub więcej objawów z niżej wymienionych:

  • nawracające bakteryjne zakażenia migdałków (3 – 5 w ciągu roku),
  • ropień i nacieki zapalne okołomigdałkowe,
  • ropna wydzielina w migdałkach podczas kilku kolejnych badań pacjenta.

Badania endoskopowe jam nosa, w których potwierdzamy:

  • obecność polipów nosa i/lub,
  • obecność śluzowo-ropnej wydzieliny pochodzącej z przewodu nosowego środkowego i/lub,
  • obecność obrzęku błony śluzowej w przewodzie nosowym środkowym,
  • skrzywienia przegrody nosa.

Badania tomografii komputerowej zatok przynosowych

W tych badaniach oceniamy m.in.:

  • obecność zmian zapalnych w zatokach,
  • drożność ujść zatok do nosa,
  • anatomię nosa i zatok.

Pracownia Tomografii Komputerowej - wizualizacja 3D

Pracownia Tomografii Komputerowej - wizualizacja 3D

Zgodnie z przytoczonymi zaleceniami podczas wstępnej konsultacji przeprowadzamy szczegółowe badanie laryngologiczne. Posiadamy ponadto nowoczesną pracownię endoskopową, która umożliwia wykonanie endoskopii górnych dróg oddechowych. Obraz endoskopowy jest widoczny na monitorze i można go analizować wspólnie z pacjentem. W Angelius Szpital znajduje się także pracownia tomografii komputerowej, dzięki czemu całą diagnostykę stanów zapalnych zatok możemy przeprowadzić w jednym miejscu.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c