Zaburzenia hormonalne

Czym są zaburzenia hormonalne?

Co to są hormony?

Hormony to chemiczne nośniki informacji przekazywanej między komórkami w naszym organizmie. To jedyne aktywne substancje biologiczne uwalniane na drodze wydzielania wewnętrznego, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Zachowanie odpowiedniej równowagi hormonów jest niezwykle istotne z punktu widzenia funkcjonowania całego organizmu. Hormony regulują pracę wielu narządów wewnętrznych przez co warunkują prawidłowy rozwój i utrzymanie przy życiu, dlatego jakiekolwiek zaburzenia w tej sferze mogą powodować poważne skutki zdrowotne, bezpośrednio odczuwalne na własnej skórze.

Objawy zaburzeń hormonalnych

W zależności do tego, jakie zaburzenia w pracy hormonów występują w organizmie, możemy odczuć wiele różnych objawów tych zaburzeń. Do najczęstszych należą m.in.:

  • spowolnienie metabolizmu,
  • brak siły w mięśniach,
  • niska odporność organizmu,
  • nadciśnienie i niedociśnienie,
  • problemy z sercem oraz wzorkiem,
  • problemy z wagą, szczególnie otyłość,
  • problemy ze skórą (starzenie się, trądzik),
  • huśtawki nastrojów i zaburzenia emocjonalne.

Struktura układu endokrynnego

Hormony wydzielane są przez gruczoły wydzielania wewnętrznego, które mogą być rozproszonymi komórkami endokrynnymi bądź też tworzyć całe narządy (komórki narządów, nie należące do układu endokrynnego).

Gruczoły wydzielania wewnętrznego

Gruczoły wydzielania wewnętrznego są narządami wyspecjalizowanymi w produkcji oraz wydzielaniu hormonów. Ich podstawową funkcją jest regulacja czynności wewnątrz organizmu. Do podstawowych gruczołów zalicza się podwzgórze, przysadkę mózgową, nadnercza, gruczoł tarczowy, przytarczyce, jajniki, jądra.

Zaburzenia czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego są spowodowane nadmiarem lub niedobórem danego hormonu, który może wiązać się z wystąpieniem różnorodnych objawów, często bardzo uciążliwych dla Pacjenta. W przypadku wystąpienia tych zaburzeń dochodzi zwykle do uszkodzenia lub zachwiania pracy gruczołów.

Zaburzenia hormonalne tarczycy

Do najczęstszych zaburzeń hormonalnych zalicza się zaburzenia spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczycy. Tarczyca wytwarza hormony: trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) oraz kalcytoninę, przez co znacząco wypływa na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu.

Niedoczynność i nadczynność tarczycy

Najczęściej występujące choroby gruczołu tarczowego to niedoczynność oraz nadczynność tarczycy. Schorzenia te polegają na niedostatecznym lub nadmiernym produkowaniu hormonów przez tarczycę. Choroby te powinny być poddane leczeniu, ponieważ jakichkolwiek działań może spowodować poważne skutki uboczne dla zdrowia.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c