Zabieg witrektomii

Co to jest witrektomia?

Witrektomia

Witrektomia jest zabiegiem oka polegającym na mechanicznym usunięciu nieprawidłowości z ciała szklistego celem stabilizacji, przywrócenia lub poprawy funkcji siatkówki. Często bywa, że zabieg witrektomii jest ostatnią nadzieją na odzyskanie bądź też utrzymanie widzenia w wielu przypadkach schorzeń oczu do niedawna uznawanych za nieuleczalne.

Czym jest ciało szkliste?

Ciało szkliste to galaretowata substancja wypełniająca w znacznym stopniu tylną przestrzeń gałki ocznej. Przylega do siatkówki niemal całą swoja powierzchnią, tworząc delikatny zrost tylko z jej przednia częścią. Chroni siatkówkę i nadaje jej odpowiedni kształt. Wchodzi w skład układu optycznego gdzie warunkiem powstania obrazu na siatkówce jest całkowita jego przejrzystość.

Wskazania do wykonania witrektomii

Wskazania do wykonania witrektomii obejmują:

  • błony nasiatkówkowe,
  • krwotoki do gałki ocznej, które nie wchłaniają się samoistnie,
  • degeneracyjne otwory w plamce,
  • trakcyjne odwarstwienie siatkówki,
  • ciało obce wewnątrzgałkowe wnikające do ciała szklistego.

Zabieg witrektomii

Zabieg witrektomii przeprowadzamy w trybie ambulatoryjnym. Polega on na wprowadzeniu do oka narzędzi, którymi następnie rozcina się i usuwa ciało szkliste. Po usunięciu chirurg w zależności od schorzenia może przystąpić do naprawy np. usuwania błony nasiatkówkowej,naprawić otwory w plamce, przykładać odwarstwioną siatkówkę. Na końcu zabiegu w zależności od schorzenia gałkę oczną wypełniamy płynem, gazem lub olejem silikonowym celem wypełnienia wolnego miejsca po usunięciu ciała szklistego i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w oku.

Constellation Vision System

Constellation Vision System - zabieg witrektomii

W Centrum Medycznym Angelius Provita w Katowicach dysponujemy aparatem z laserem Constellation Vision System, który jest najnowszej generacji sprzętem do wykonywania zabiegu witrektomii. Cechuje się wysoką prędkością cięć (ok. 5 tyś cięć na minutę), posiada również system kontroli cyklu pracy noża pozwalając skutecznie skrócić czas zabiegu, ale przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo pacjenta.

Jak witrektomia wpływa na widzenie i stan oka?

Skuteczność zabiegu witrektomii

Zabieg witrektomii jest bardzo skuteczny w przypadku krwotoku do ciała szklistego jeżeli siatkówka nie jest uszkodzona. Przy retinopatii cukrzycowej zabieg zmniejsza obrzęk siatkówki oraz ryzyko wystąpienia krwotoku do gałki ocznej.

W przypadku odwarstwienia siatkówki wynik zależny jest od rozległości odwarstwienia i czasu jego trwania oraz od trwałości efektu przyłożenia siatkówki. W przypadku błon nasiatkówkowych i otworów w plamce głównym celem witrektomii jest zatrzymanie schorzenia na danym etapie.

Możliwe powikłania po witrektomii

Każdy zabieg medyczny wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Występują one rzadko i tylko u niektórych pacjentów.

Możliwe powikłania po zabiegu witrektomii

  • odwarstwienie siatkówki,
  • stany zapalne oka,
  • wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • krwotoki do wnętrza oka,
  • inne np. nieszczelność rany pooperacyjnej.

Kwalifikacje do zabiegu witrektomii

Zabieg witrektomii w ramach umowy z NFZ

W Centrum Okulistycznym Angelius Szpital w Katowicach wykonuje zabiegi witrektomii w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dla pacjentów, którzy nie zakwalifikują się do wykonania zabiegu refundowanego przez NFZ istnieje możliwość wykonania zabiegu odpłatnie.

Wizyta kwalifikacyjna

Warunkiem przestąpienia do zabiegu w naszym szpitalu jest wizyta kwalifikacyjna. W trakcie konsultacji z specjalistą przeprowadzany jest dokładny wywiad, badania przedmiotowe oraz konieczne badania diagnostyczne.

Konsultacja z anastezjologiem

Zabieg poprzedzony jest konsultacją z anestezjologiem, podczas której zostaje poddany ocenie stan zdrowia, rodzaj schorzenia, wiek oraz przypuszczalny czas trwania zabiegu. Na podstawie tych informacji specjalista uzyskuje możliwość dopasowania odpowiedniego znieczulenia (miejscowe, ogólne).

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c