Wideodermatoskopia i dermatoskopia

Co to jest wideodermatoskopia?

Rejestracja zmian skórnych

Wideodermatoskopia to nowoczesna oraz nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która służy do wczesnego wykrywania czerniaka złośliwego. Oprogramowanie wideodermaskopu wskazuje stawki barwnikowe znamion i wyświetla ich charakterystykę (rozmiar, kolor, symetria itp.) na ekranie. Program wylicza również średnią ocenę prawdopodobieństwa choroby nowotworowej. Specjalny moduł Dynamol dodatkowo oferuje jednoczesną ocenę stanu początkowego zmiany oraz obserwacji zachodzących zmian w czasie.

Na czym polega badanie wideodermatoskopem?

Doskonała obserwacja najmniejszych zmian skórnych

Badanie wideodermaskopem polega na uwidocznieniu badanego fragmentu skóry na ekranie komputera oraz zapisaniu tego obrazu w formie elektronicznej. Wideodermaskopia posiada możliwości również w zakresie archiwizacji. Jest to niezwykle istotne przy porównywaniu zmian skórnych w czasie, tak by można było zaobserwować nawet najmniejsze zmiany zachodzące na skórze Pacjenta.

Wideodermatoskopia

Nowoczesny sprzęt klasy HD do wideodermatoskopii

Centrum Dermatologii Angelius posiada wideodermatoskop niemieckiej firmy FotoFinder. Jest to urządzenie klasy HD o podwyższonej rozdzielczości i czułości pracujące z kamerą Medicam 800HD.

Co umożliwia nam wideodermatoskopia?

Wideodermatoskopia daję szansę na wczesne wykrycie małego, dopiero rozwijającego się czerniaka złośliwego, ale również:

  • analizę znamion,
  • długoterminową obserwację znamion z możliwością ich dokumentacji oraz porównania podczas następnych kontroli,
  • kompletną dokumentację skóry oraz identyfikacje każdego znamienia,
  • wykrywanie nowych lub zmienionych znamion.

Kto powinien poddać się badaniu wideodermatoskopem?

Badaniu wideodermatoskopowemu powinni się poddawać Pacjenci co najmniej raz na rok. Osoby w grupie podwyższonego ryzyka do rozwoju czerniaka skóry (jasna karnacja, duża ilość pieprzyków) dwa razy w roku oraz każdowrazowo w przypadku zmiany budzącej niepokój, czyli takiej, która właśnie się pojawiła i szybko rośnie, łuszczy się, swędzi,krwawi, ma nierugularne brzegi i niejednolity kolor oraz szybko się zmienia.

Wynik badania oraz diagnoza

Wynik badania oraz diagnoza lekarza dermatologa ustala postępowanie lecznicze. Najczęściej wykonywany jest zabieg chirurgiczny z badaniem histopatologicznym lub usunięcie zmiany laserem CO2.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 10:00 – 20:00

oraz wybrane soboty

Telefon formularz