Terapia osoczem bogatopłytkowym

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to specjalistyczny preparat krwiopodobny, który przygotowuje się z pobranej wcześniej krwi obwodowej konkretnego Pacjenta. Osocze to zawiera zwiększoną ilość płytek krwi i pobudzające peptydy, dzięki czemu stymuluje procesy regeneracyjne w organizmie.

Naturalna bioregeneracja organizmu

Osocze bogatopłytkowe, zwane także autologicznym żelem płytkowym, zawiera koncentrat autologicznych płytek ludzkiej krwi w niewielkiej ilości osocza, dzięki czemu jest substancją bogatą w czynniki wzrostu.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego

Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest w dwóch podstawowych gałęziach medycyny:

 • w ortopedii do terapii dostawowej oraz dościęgnowej,
 • w kosmetologii / dermatologii estetycznej do zabiegów
  upiększających skóry – zobacz więcej.

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe bardzo silnie stymuluję naprawę uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstki, czy kości, dlatego z powodzeniem stosowane jest do terapii regeneracyjnej dostawowej oraz dościęgnowej.

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii stosuje się:

 • w urazach mięśni szkieletowych, ścięgien i wiązadeł,
 • w urazach i schorzeniach stawów,
 • w chorobie zwyrodnieniowej stawów: biodrowych, kolanowych
  oraz łokciowych,
 • w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome),
 • w stanach zapalnych kości,
 • w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich.

Terapia osoczem bogatopłytkowym w ortopedii

Terapię osoczem bogatopłytkowym coraz częściej stosuje się w leczeniu urazów ortopedycznych. Silne działanie osocza przyspiesza gojenie się ran i stymuluje odbudowę tkanki mięśniowej i ścięgien. Terapia stanowi wielki potencjał dla naprawy tkanek w trakcie procesu gojenia, dzięki zawartym w osoczu czynnikom wzrostu, które szczególnie wpływają na odbudowę mięśni i ścięgien.

Jak wygląda terapia osoczem bogatopłytkowym?

W zależności od rodzaju schorzenia leczonego dzięki terapii osoczem bogatopłytkowym w niektórych przypadkach zalecane jest podanie preparatu pod kontrolą USG. Szczególnie w sytuacji, gdy miejsce podania osocza jest otoczone obfitą tkanką tłuszczową. Najczęstszym miejscem wstrzyknięcia osocza jest punkt największego bólu.

Na czas trwania terapii kończyna, do której podaje się preparat zostaje całkowicie unieruchomiona. Wizyta kontrolna ma miejsce w okresie 7-10 dni po podaniu osocza. W tym czasie zaleca się stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej. Przez ten okres często odczuwalne są dodatkowe dolegliwości bólowe. Wówczas stosuje się odpowiednie leczenie przeciwbólowe w zależności do stopnia natężenia (decyduje o tym lekarz). Podczas trwania terapii osoczem bogatopłytkowym Pacjentowi nie wolno prowadzić samochodu.

W naszym Centrum Medycznym Angelius Provita pracujemy na dwóch systemach terapii, które wykorzystują osocze bogatopłytkowe:

 • Orthokine Orthokine
 • Proteal Proteal

Szczegółowych informacji o systemach udziela nasz lekarz specjalista.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c