Terapia leczenia bólu Orthokine

Co to jest terapia Orthokine?

Nowoczesna metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów i zespołów bólowych kręgosłupa

Centrum Ortopedyczne Angelius Provita jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce oferuje innowacyjną, nieoperacyjną metodę leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów i zespołów bólowych kręgosłupa, czyli tzw. terapię Orthokine. Metoda, opracowana przez niemieckich naukowców, stosowana jest od kilkudziesięciu lat w około 600 licencjonowanych ośrodkach na świecie, między innymi w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Czechach, Austrii i Szwajcarii. Jej skuteczność oraz wysoka tolerancja przez organizm zostały poparte wieloma badaniami klinicznymi.

Na czym polega terapia Orthokine?

Leczenie zmian zwyrodnieniowych i bólów kręgosłupa

Terapia Orthokine jest terapią autologiczną polegającą na podawaniu białek przeciwzapalnych (IL-1RA) bezpośrednio w źródło zapalenia pozyskanych z krwi chorego oraz ich namnożeniu przez zastosowanie specjalnych technik własnych. Białko ochronne IL-1RA jest naturalnym składnikiem krwi, antagonistą receptora cytokiny prozapalnej, czyli interleukiny 1(IL-1). Cytokiny, a zwłaszcza IL-1, informują i ostrzegają komórki o urazie lub zakażeniu poprzez indukowanie procesu zapalnego, powodując reakcję bólową oraz degradację chrząstki. Neutralizacja IL-1 hamując proces zapalny i jego objawy, w tym ból, zapobiega niszczeniu chrząstki, co jest głównym celem leczenia.

Terapia Orthokine

Taka metoda postępowania jest bardzo bezpiecznym, nieinwazyjnym oraz efektywnym rozwiązaniem dla wszystkich cierpiących z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów i dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Kto może skorzystać z terapii Orthokine?

Z terapii leczenia bólu Orthokine mogą korzystać zarówno sportowcy i osoby amatorsko uprawiające sport, jak też wszyscy, których komfort życia upośledzają stany zwyrodnieniowe i zapalne stawów i kręgosłupa. Szacuje się, że choroba zwyrodnieniowa stawów, uznana za chorobę cywilizacyjną, dotyka w Polsce około 2 milionów osób – ujawnia się najczęściej między 40. a 60. rokiem życia i obejmuje 85% populacji powyżej 75 lat.

Terapia Orthokine nie tylko dla sportowców

Terapia Orthokine stanowi szczególną szansę dla osób czekających długo na endoprotezę stawu lub zabieg neurochirurgiczny w przypadku dyskopatii oraz dla tych Pacjentów, dla których operacja jest obarczona wysokim ryzykiem. Terapia nie cofa choroby, jednakże przywraca stan równowagi w miejscu zmienionym zapalniem poprzez spowalnienie lub powstrzymanie procesu zapalnego i postępującego niszczenia tkanek, dzięki czemu likwiduje i zmniejsza dolegliwości bólowe. Według badań klinicznych okres powstrzymywania rozwoju choroby zwyrodnieniowej w wyniku zastosowania terapii Orthokine wynosi dwa lata. Niestety jej koszty nie są obecnie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przebieg terapii Orthokine

Terapia leczenia bólu Orthokine polega na podaniu choremu mieszaniny autologicznych białek surowicy wytworzonych z jego własnej krwi, które blokują receptory odpowiedzialne za wytwarzanie związku chemicznego białkowego interleukiny-1 stymulującego stan zapalny.

Zastrzyk z własnej krwi

Od Pacjenta zostaje pobrana krew za pomocą specjalistycznej strzykawki. Krew umieszcza się na sześć godzin w inkubatorze w temperaturze 37 stopni Celsjusza (w tym czasie zwiększa się stężenie IL-1Ra), a potem przenosi do wirówki. W wyniku odwirowania otrzymywane jest osocze krwi, które zostaje podzielone na 6-8 równych porcji. Hodowla krwi w inkubatorze zwiększa ilość antagonistów (blokerów) receptora interleukiny-1 do poziomu umożliwiającego zablokowanie receptorów odpowiedzialnych za procesy zapalne. Otrzymana w ten sposób surowica wstrzykiwana jest w serii zastrzyków w dotknięty zapaleniem obszar, staw lub przy korzeniach nerwów chorego, od którego pobrano krew. Zastrzyki stosuje się dwa razy w tygodniu przez okres trzech tygodni lub jeden raz w tygodniu przez sześć tygodni. Osocze przechowuje się w specjalnej zamrażarce, a przed podaniem kolejnej porcji podgrzewa w inkubatorze.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c