Schorzenia urologiczne

Zapalenie pęcherza moczowego

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego jest najczęściej występującym stanem zapalnym dróg moczowych, które spowodowane jest zwykle bakteriami jelitowymi. Najczęstszą przyczyną ok. 75-90% infekcji bakteryjnych jest bakteria E. Coli – pałeczka okrężnicy.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego:

 • uczucie bólu i pieczenia pod koniec mikcji,
 • częstomocz,
 • mocz o nieprzyjemnym zapachu,
 • parcie na pęcherz,
 • krwiomocz.

Większość stanów zapalnych pęcherza moczowego występuje u kobiet, szczególnie między 15 a 35 rokiem życia oraz po menopauzie. Ponad 50% kobiet w swoim życiu przebywa co najmniej jedno bakteryjne zakażenie pęcherza.

Zespół pęcherza bólowego

Nowe możliwości lecznicze w przypadku zespołu
pęcherza bólowego (bladder pain syndrome)

Nasi Pacjenci, którzy przebyli diagnostykę bólu pęcherza moczowego, w wyniku której ustalono u nich diagnozę:

 • parć naglących (nagła potrzeba oddawania moczu),
 • częstomoczu nocnego (konieczność oddawania moczu
  częściej niż zwykle, szczególnie w nocy),
 • nietrzymania moczu (utrata kontroli nad oddawaniem moczu),
 • nadreaktywności wypieracza pęcherza moczowego (częstość
  występowania u mężczyzn 7,7-31%, u kobiet 10,2%-17,4%),

mogą skorzystać z nowego leku o nazwie Betmiga. Preparat stosowany jest w przypadku leczenia objawów pęcherza nadreaktywnego, zespołu bólu pęcherza moczowego. Schorzenie to występuje przy braku innych chorób, które uzasadniałyby te dolegliwości (objawy podobne do wyżej wymienionych daje wiele innych chorób).

Zespół pęcherza wstydliwego

Low Pressure / Low Flow Voiding In Younger Men

Zespół pęcherza wstydliwego jest schorzeniem urologicznym, które dotyczy najczęściej mężczyzn młodych oraz w średnim wieku.

Objawami choroby są m.in. parcia naglące, wahanie się z rozpoczęciem mikcji (czyli aktem świadomego i kontrolowanego wydalenia moczu zebranego w pęcherzu moczowym), a także słaby strumień moczu w obecności osób trzecich. Brak możliwości leczniczych.

Częstość występowania zespołu pęcherza wstydliwego potwierdzona jest badaniami urodynamicznymi i wynosi ok. 6-19% (źródło: Bosnes et al. 1985, George and Slade 1979).

Leczenie wytrysku przedwczesnego

Priligy – nowy preparat w leczeniu PE

W 2013 roku w Europie pojawił się preparat medyczny o nazwie Priligy (dapoksetyna), jest to pierwszy celowany lek w leczeniu wytrysku przedwczesnego (PE). Przedwczesna ejakulacja to poważne zaburzenie, które może wystąpić niezależnie od wieku mężczyzny. Problemy z PE powinny być leczone nie tylko przy zastosowaniu preparatów medycznych. Doświadczenie kliniczne wielu lat pokazuje, że terapia farmakologiczna powinna być połączona z psychoterapią.

Ponadto, istnieją jeszcze inne metody leczenia PE, które pomimo, że nie cechuje ich poparcie dowodami badań klinicznych, są jednak bardzo skuteczne, np. maść z lidokainą (EMLA), obrzezanie.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c