c

Rwa kulszowa

Czy jest nerw kulszowy?

Największy i najdłuższy nerw w ludzkim ciele

Nerw kulszowy jest największym i najdłuższym nerwem w ludzkim ciele. Nerw ten rozpoczyna się w dolnej części kręgosłupa po wyjściu korzeni nerwowych z rdzenia kręgowego i biegnie przez całą długość kończyny dolnej aż do palców stopy. Powstaje po prawej i lewej stronie dolnej części kręgosłupa z połączenia 4 i 5 lędźwiowego nerwu rdzeniowego oraz pierwszych trzech krzyżowych nerwów rdzeniowych. Grupa tych pięciu nerwów łączy się i tworzy jeden duży nerw kulszowy.

Dlaczego nerw kulszowy boli?

Rwa kulszowaWewnątrz krążka (1) mieści się galaretowate jądro miażdżyste (2) otoczone spoistym pierścieniem (3), które pełni rolę łożyska. Jeżeli w wyniku zwyrodnienia kręgów lub dyskopatii jądro wysunie się z krążka uciska na korzenie nerwu kulszowego (4) powodując ból.

Nerw kulszowy unerwia czuciowo i ruchowo kończynę dolną, a jego uszkodzenie prowadzi do jej niedowładu, mrowienia i drętwienia. Powyżej tylnej części kolana nerw kulszowy dzieli się na nerw strzałkowy i piszczelowy, które wspólnie unerwiają podudzie i stopę.

Objawy i przyczyny rwy kulszowej

Objawy rwy kulszowej

Rwa kulszowa (sciatica) to powszechnie używane określenie bólu, który promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego i zwykle jest odczuwany w pośladku, z tyłu nogi i także w stopie. Rwa kulszowa jest jedną z najczęstszych postaci zespołu bólowego kręgosłupowo-korzeniowego.

Rwa kulszowa przyczyny

Przyczyny rwy kulszowej

Ból w pośladku i nodze często jest silniej odczuwany niż w krzyżu. Bywa on na tyle mocny, że przeważnie nie reaguje na leki przeciwbólowe i unieruchamia ostetcznie Pacjenta w łóżku. Zazwyczaj wynika to z podrażnienia korzenia nerwowego L5 lub S1 przez przepuklinę dysku. Rzadziej występuje w przebiegu kręgozmyku, stenozy kanału kręgowego, zmian zapalnych stawów oraz zmian zwyrodnieniowych. Silnemu bólowi często towarzyszą drętwienia, mrowienia, uczucie palenia, ściskania, kłucia.

Jak leczyć rwę kulszową?

Właściwe leczenie rwy kulszowej wymaga przede wszystkim określenia przyczyny podrażnienia korzeni rdzeniowych nerwu kulszowego poprzez badania obrazowe kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego CT (tomografia komputerowa)oraz MRI (rezonans magnetyczny).

Leczenie zachowawcze rwy kulszowej opiera się przede wszystkim na leczeniu farmakologicznym oraz wspomagane jest odpowiednią rehabilitacją. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie małoinwazyjnego zabiegu operacyjnego.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c