Przedwczesny wytrysk

Pożycie seksualne a wytrysk

Satysfakcjonujące życie seksualne zapewnia nam lepszy nastrój, samoocenę i pewność siebie, jest też niezbędne w każdym udanym związku. Z kolei jego brak może przełożyć się na poczucie frustracji, gniewu i rozczarowania. Dyskomfort mężczyzny – zarówno ten fizyczny, jak i psychologiczny, w połączeniu ze zmniejszoną satysfakcją partnerki może spowodować poważne problemy zarówno w życiu seksualnym oraz emocjonalnym nawet najlepszej pary, dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i sprawność seksualną.

Łóżkowy falstart, czyli przedwczesny wytrysk

W życiu każdego mężczyzny trudno znaleźć sferę ważniejszą od seksu, dlatego problemy z przedwczesnym wytryskiem mogą znacząco na nie wpłynąć. To najczęstsza dysfunkcja seksualna u mężczyzn, jednakże jedynie około 9% z nich zwraca się z tego powodu po pomoc do lekarza.

Warto pamiętać, że jednorazowe przypadki zbyt szybkiego wytrysku nie są czymś czym warto się przejmować, seks bowiem to nie nauki ścisłe – nie wszystko da się kontrolować. Jeżeli jednak zbyt wczesny wytrysk zdarza się często, a także wpływa na jakość życia seksualnego, warto rozważyć jego leczenie.

W czym tak naprawdę tkwi problem?

Przedwczesny wytrysk ma miejsce w przypadku doświadczania ejakulacji już przy niewielkiej ilości stymulacji seksualnej. Dolegliwość ta jest jednak naturalna u mężczyzn niedoświadczonych seksualnie, posiadających spore przerwy między zbliżeniami lub stresujących się z powodu odbywania stosunku z nową osobą.

Przedwczesna ejakulacja (PE)

Problem może tkwić tak w psychice mężczyzny. Część z nich jedynie wmawia sobie tą przypadłość, twierdząc, że cierpią na nią... ponieważ "dochodzą" znacznie wcześniej niż sami by tego chcieli – i to bez względu na to, czy następuje to po minucie, czy po kwadransie. Nie oznacza to wcale, że i w tym przypadku medycyna nie może pomóc. Przedwczesna ejakulacja to poważne zaburzenie, które może wystąpić niezależnie od wieku mężczyzny.

Leczenie wytrysku przedwczesnego

Priligy – nowy preparat w leczeniu PE

W 2013 roku w Europie pojawił się preparat medyczny o nazwie Priligy (dapoksetyna), jest to pierwszy celowany lek w leczeniu wytrysku przedwczesnego (PE). Problemy z przedwczesną ejakulacją powinny być leczone nie tylko przy zastosowaniu preparatów medycznych. Doświadczenie kliniczne wielu lat pokazuje, że terapia farmakologiczna powinna być połączona z psychoterapią.

Ponadto, istnieją jeszcze inne metody leczenia PE, które pomimo, że nie cechuje ich poparcie dowodami badań klinicznych, są jednak bardzo skuteczne, np. maść z lidokainą (EMLA), obrzezanie.

Choroby wpływające na przedwczesny wytrysk

Wszelkie stany zapalne powstające w ramach układu moczowego oraz rozrodczego mogą wpływać na zakończenie stosunku przed czasem. Biorąc pod uwagę rolę gruczołu krokowego w mechanizmie wytrysku, zapalenie prostaty może ważnym czynnikiem ryzyka i może wywołać przedwczesny wytrysk. Leczenie (np. antybiotykami) może przywrócić normalny proces wytrysku, zaś nie leczone może w dłuższym okresie czasu wywierać jeszcze bardziej szkodliwy wpływ na funkcję wytrysku.

Konsultacja z urologiem pomoże w rozwiązaniu problemu

Jeżeli nie jesteś usatysfakcjonowany ze swojego życia seksualnego lub podejrzewasz u siebie tą przypadłość, musisz przełamać swój wstyd i odwiedzić urologa, który zidentyfikuje przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie. Zapraszamy na konsultację z lekarzem urologiem.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c