Operacja zaćmy

Czym jest zaćma (katarakta)?

Zaćma (in. katarakta) to bezbolesna choroba oczu, która prowadzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka. Zmętnienie soczewki powstaje najczęściej na wskutek procesu starzenia się organizmu, ale również może być wynikiem urazu mechanicznego, chemicznego, chorób ogólnoustrojowych lub miejscowych oka.

Poszczególne formy zaćmy

 • zaćma starcza,
 • zaćma pourazowa,
 • zaćma cukrzycowa,
 • zaćma wrodzona.

Dyskomfort związany z zaćmą

 • pogorszenie ostrości widzenia,
 • efekt tzw. brudnych szkieł okularowych,
 • szybkie męczenie oczu,
 • nadwrażliwość na ostre światło,
 • zniekształcenie widzianych przedmiotów,
 • zaburzenie widzenia barw,
 • zaburzenia w ocenia odległości.

Wszystkie przyczyny powstania zaćmy nie są do końca znane, jednak prowadzą do zaburzenia przemiany materii soczewki i powodują utratę jej przejrzystości, która w konsekwencji nieleczona doprowadza do ślepoty.

Leczenie i operacja zaćmy

Czy możliwe jest leczenie farmakologiczne?

Obecnie nie istnieje żaden lek, który mógłby zapobiec lub wyleczyć zaćmę. Jedyną skuteczną metodą przywrócenia prawidłowego widzenia jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie na jej miejsce sztucznej. W naszej klinice operacje wykonują doświadczeni lekarze od lat specjalizujący się w operacjach zaćmy. Korzystamy z wiodących technologii, dbając o zachowanie najwyższych standardów.

Fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa

Metodą wykorzystywaną w Centrum Medycznym Agnelius Porivta w Katowicach jest fakoemulsyfikacja ultradźwiękami, która uznana jest za najbezpieczniejszą i dającą najlepsze rezultaty operacyjnego leczenia zaćmy. Przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że nie ma konieczności pozostania w ośrodku po zabiegu.

Zaćma - Fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa

Dysponujemy wysokiej klasy aparatem do fakoemulsyfikacji Stellaris firmy Baush&Lomb, który jest innowacyjną platformą do mikrocięcia oka. Jego zaletą jest wykorzystanie najnowszej techniki tzw. zimnej fakoemulsyfikacji. Pulsowe uwalnianie i mniejsza energia ultradźwięków zwiększają bezpieczeństwo Pacjenta podczas operacji.

Operacja usunięcia zaćmy

Podczas operacji zaćmy w oku wykonujemy mikrocięcie 1,8-3 mm, przez które wprowadzamy narzędzia. Wprowadzone narzędzia kruszą chorą soczewkę poruszając się w różnych kierunkach wykorzystując przy tym minimalną energię ultradźwiękową. Po usunięciu reszty zmętniałej soczewki, chirurg okulista wprowadza za pomocą specjalnego aplikatora zwiniętą sztuczną soczewkę, która natychmiast po jej wprowadzeniu rozwija się centralnie w źrenicy.

Cały zabieg trwa ok. 10-20 min. i jest bezbolesny, najczęściej jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, jednak o jego formie ostatecznie decyduje lekarz. Rekonwalescencja po zabiegu jest niezwykle szybka, Pacjent zazwyczaj odzyskuje komfort codziennego funkcjonowania zaledwie kilka dni od przeprowadzonej operacji.

Kwalifikacja do operacji zaćmy

Podstawą do wykonania operacji w naszym ośrodku jest wizyta kwalifikacyjna. W trakcie konsultacji ze specjalistą przeprowadzany jest dokładny wywiad oraz badania przedmiotowe i diagnostyczne.

Badania wykonane podczas kwalifikacji do operacji zaćmy

 • refraktometria i keratometria oka,
 • ocena ostrości wzroku,
 • usg gałki ocznej,
 • tonometria czyli zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • kalkulacja mocy soczewki.

Operacja poprzedzona jest także konsultacją z anestezjologiem, podczas, której ocenie zostaje poddany stan zdrowia, rodzaj schorzenia i wiek Pacjenta. Na podstawie tych informacji specjalista uzyskuje możliwość dopasowania znieczulenia (miejscowe, ogólne).

Przeciwwskazania do operacji to bardzo ciężki stan zdrowia Pacjenta.

Postępowanie po operacji

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi informacjami na temat tego, jak postępować po przeprowadzonej operacji usunięcia zaćmy. Informacje są dostępne są w zakładce Postępowanie po zabiegu zaćmy.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c