Strona główna / Okulistyka / Zabiegi i operacje / Operacja zaćmy
Zaćma (in. katarakta) to bezbolesna choroba oczu, która prowadzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka. Zmętnienie soczewki powstaje najczęściej na wskutek procesu starzenia się organizmu, ale również może być wynikiem urazu mechanicznego, chemicznego, chorób ogólnoustrojowych lub miejscowych oka.
Wszystkie przyczyny powstania zaćmy nie są do końca znane, jednak prowadzą do zaburzenia przemiany materii soczewki i powodują utratę jej przejrzystości, która w konsekwencji nieleczona doprowadza do ślepoty.
Obecnie nie istnieje żaden lek, który mógłby zapobiec lub wyleczyć zaćmę. Jedyną skuteczną metodą przywrócenia prawidłowego widzenia jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie na jej miejsce sztucznej. W naszym ośrodku operacje wykonują doświadczeni lekarze od lat specjalizujący się w operacjach zaćmy. Korzystamy z wiodących technologii, dbając o zachowanie najwyższych standardów.
Metodą wykorzystywaną w Centrum Medycznym Angelius w Katowicach jest fakoemulsyfikacja ultradźwiękami, która uznana jest za najbezpieczniejszą i dającą najlepsze rezultaty operacyjnego leczenia zaćmy. Przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że nie ma konieczności pozostania w ośrodku po zabiegu.
Dysponujemy wysokiej klasy aparatem do fakoemulsyfikacji Stellaris firmy Baush&Lomb, który jest innowacyjną platformą do mikrocięcia oka. Jego zaletą jest wykorzystanie najnowszej techniki tzw. zimnej fakoemulsyfikacji. Pulsowe uwalnianie i mniejsza energia ultradźwięków zwiększają bezpieczeństwo Pacjenta podczas operacji
Podczas operacji zaćmy w oku wykonujemy mikrocięcie 1,8-3 mm, przez które wprowadzamy narzędzia. Wprowadzone narzędzia kruszą chorą soczewkę poruszając się w różnych kierunkach wykorzystując przy tym minimalną energię ultradźwiękową. Po usunięciu reszty zmętniałej soczewki, chirurg okulista wprowadza za pomocą specjalnego aplikatora zwiniętą sztuczną soczewkę, która natychmiast po jej wprowadzeniu rozwija się centralnie w źrenicy.
Cały zabieg trwa ok. 10-20 min. i jest bezbolesny, najczęściej jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, jednak o jego formie ostatecznie decyduje lekarz. Rekonwalescencja po zabiegu jest niezwykle szybka, Pacjent zazwyczaj odzyskuje komfort codziennego funkcjonowania zaledwie kilka dni od przeprowadzonej operacji.
Podstawą do wykonania operacji w naszym ośrodku jest wizyta kwalifikacyjna. W trakcie konsultacji ze specjalistą przeprowadzany jest dokładny wywiad oraz badania przedmiotowe i diagnostyczne.
Operacja poprzedzona jest także konsultacją z anestezjologiem, podczas, której ocenie zostaje poddany stan zdrowia, rodzaj schorzenia i wiek Pacjenta. Na podstawie tych informacji specjalista uzyskuje możliwość dopasowania znieczulenia (miejscowe, ogólne).
Przeciwwskazania do operacji to bardzo ciężki stan zdrowia Pacjenta.
Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi informacjami na temat tego, jak postępować po przeprowadzonej operacji usunięcia zaćmy. Informacje są dostępne są w zakładce Postępowanie po zabiegu zaćmy.
Przewiń do góry