Strona główna / Okulistyka / Zabiegi i operacje / Zabieg witrektomii
Witrektomia jest zabiegiem oka polegającym na mechanicznym usunięciu nieprawidłowości z ciała szklistego celem stabilizacji, przywrócenia lub poprawy funkcji siatkówki. Często bywa, że zabieg witrektomii jest ostatnią nadzieją na odzyskanie bądź też utrzymanie widzenia w wielu przypadkach schorzeń oczu do niedawna uznawanych za nieuleczalne.
Ciało szkliste to galaretowata substancja wypełniająca w znacznym stopniu tylną przestrzeń gałki ocznej. Przylega do siatkówki niemal całą swoja powierzchnią, tworząc delikatny zrost tylko z jej przednia częścią. Chroni siatkówkę i nadaje jej odpowiedni kształt. Wchodzi w skład układu optycznego gdzie warunkiem powstania obrazu na siatkówce jest całkowita jego przejrzystość.
Wskazania do wykonania witrektomii obejmują:
Zabieg witrektomii zabieg witrektomii przeprowadzamy w trybie chirurgii jednego dnia. Polega on na wprowadzeniu do oka narzędzi, którymi następnie rozcina się i usuwa ciało szkliste. Po usunięciu chirurg w zależności od schorzenia może przystąpić do naprawy np. usuwania błony nasiatkówkowej,naprawić otwory w plamce, przykładać odwarstwioną siatkówkę. Na końcu zabiegu w zależności od schorzenia gałkę oczną wypełniamy płynem, gazem lub olejem silikonowym celem wypełnienia wolnego miejsca po usunięciu ciała szklistego i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w oku.
W Centrum Medycznym Angelius w Katowicach dysponujemy aparatem z laserem Constellation Vision System, który jest najnowszej generacji sprzętem do wykonywania zabiegu witrektomii. Cechuje się wysoką prędkością cięć (ok. 5 tyś cięć na minutę), posiada również system kontroli cyklu pracy noża pozwalając skutecznie skrócić czas zabiegu, ale przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo pacjenta.
Zabieg witrektomii jest bardzo skuteczny w przypadku krwotoku do ciała szklistego jeżeli siatkówka nie jest uszkodzona. Przy retinopatii cukrzycowej zabieg zmniejsza obrzęk siatkówki oraz ryzyko wystąpienia krwotoku do gałki ocznej.
W przypadku odwarstwienia siatkówki wynik zależny jest od rozległości odwarstwienia i czasu jego trwania oraz od trwałości efektu przyłożenia siatkówki. W przypadku błon nasiatkówkowych i otworów w plamce głównym celem witrektomii jest zatrzymanie schorzenia na danym etapie
Warunkiem przestąpienia do zabiegu w naszym szpitalu jest wizyta kwalifikacyjna. W trakcie konsultacji z specjalistą przeprowadzany jest dokładny wywiad, badania przedmiotowe oraz konieczne badania diagnostyczne. Zabieg jest odpłatny
Zabieg poprzedzony jest konsultacją z anestezjologiem, podczas której zostaje poddany ocenie stan zdrowia, rodzaj schorzenia, wiek oraz przypuszczalny czas trwania zabiegu. Na podstawie tych informacji specjalista uzyskuje możliwość dopasowania odpowiedniego znieczulenia (miejscowe, ogólne).
Przewiń do góry