Strona główna / Laryngologia / Laryngologia małoinwazyjna / Endoskopowe udrożnienie dróg łzowych
Drogi łzowe to struktury, których zadaniem jest odprowadzenie łez z oka do nosa. Są to bardzo delikatne struktury i łatwo mogą ulec zatkaniu.
Przyczyny tego stanu to przede wszystkim:
Pierwszym objawem niedrożności dróg łzowych jest zazwyczaj nadmierne łzawienie. Następnie może pojawiać się ból, zaczerwienienie, śluzowo-ropna wydzielina w oku, często o żółto-białej barwie, opuchlizna w okolicy przebiegu dróg łzowych. Takie objawy mogą się nasilać w przebiegu zapalenia górnych dróg oddechowych, a także podczas narażenia na zimno, wiatr lub słońce.
Endoskopowe udrożnienie dróg łzowych (z ang. EDCR – endoscopic dacryocystorhinostomy) polega na utworzeniu połączenie pomiędzy drogami łzowymi a nosem powyżej miejsca blokady dróg łzowych, tak aby łzy mogły swobodnie spływać do przewodu nosowego. Otwarcia dróg łzowych dokonuje się od strony nosa pod kontrolą endoskopu. Do kanalika łzowego wprowadzany sondę, światłowód lub włókno laserowe. Nie wykonujemy cięć zewnętrznych na skórze.
Od czasu wprowadzenia zabiegów endoskopowych nosa i zatok, również endoskopowe udrożnienie dróg łzowych stało się bardzo powszechną procedurą na świecie ze względu na niską inwazyjność oraz wysoką skuteczność leczenia (80 – 90 %).
Niewątpliwymi zaletami tej metody są:
W Angelius wykonujemy zabieg endoskopowej dacryocystorhinostomii z wykorzystaniem lasera CO2, radiochirurgii oraz systemu shaver. Wykorzystanie małoinwazyjnych technik operacyjnych i nowoczesnego sprzętu umożliwia w wielu przypadkach, kiedy przyczyną niedrożności są zaburzenia anatomiczne nosa i stany zapalne nosa i zatok, wykonanie udrożnienia kanalików łzowych wraz z endoskopowymi operacjami w obrębie nosa i zatok
Przewiń do góry