c

Kręgozmyk

Badania kliniczne w CM Angelius Provita

Leczenie kręgozmyku - jeżeli zakwalifikujesz się do udziału w badaniu zabieg chirurgiczny i opiekę otrzymasz nieodpłatnie!

Więcej szczegółów pod linkiem:

https://badaniakliniczne.angelius.pl/kregozmyk/

Co to jest kręgozmyk?

Kręgozmyk (in. spondylolisteza) to schorzenie kręgosłupa polegające na przemieszczeniu się kręgów względem siebie w sytuacji, w której kręg leżący wyżej przesuwa się ku przodowi w stosunku do kręgu położonego niżej. Przesunięcie to powstaje wskutek zaistnienia szczeliny w łuku kręgowym (tzw. kręgoszczelina) w miejscu połączenia się wyrostków stawowych. Odwrotnością kręgozmyku jest retrozmyk, czyli sytuacja, w której kręg położony wyżej przesuwa się do tyłu w stosunku do kręgu niższego (schorzenie to jest jednak zdecydowanie rzadsze).

Stopień zaawansowania kręgozmyku

Kręgozmyk może występować w różnych stopniach zaawansowania, w zależności od wielkości i przyczyny powstania schorzenia. W celu uporządkowania powstała specjalna klasyfikacja Meyerdinga.

  • stopień I – przesunięcie mniejsze niż 25%
  • stopień II – przesunięcie w granicach 25-50%
  • stopień III – przesunięcie w granicach 50-75%
  • stopień IV – przesunięcie powyżej 75%
  • spondylolisteza całkowita – utrata styczności kręgów

Objawy i rodzaje kręgozmyku

Objawy kręgozmyku

Kręgozmyk występuje najczęściej w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego i zwykle objawia się w postaci promieniujących bólów sięgających od miejsca przemieszczenia się kręgów aż do kończyn dolnych. Bóle te nasilają się przede wszystkim przy wstawianiu oraz siadaniu. Oprócz dolegliwości bólowych (lędźwiowych, krzyżowych, korzeniowych itp.) konsekwencją nieleczonego kręgozmyku może stać się również ogólne pogorszenie sprawności ruchowej, zaburzenia neurologiczne oraz pokrewne – zaburzenia mięśni, zaburzenia czucia, a nawet zaburzenia potencji.

Rodzaje kręgozmyku

Ze względu na przyczynę i obszary występowania kręgozmyku, może on być podzielony na kilka rodzajów:

  • kręgozmyk dysplastyczny – charakterystyczny dla dzieci i młodzieży, spowodowany nieprawidłowym wykształceniem się przejścia lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa,
  • kręgozmyk węzinowy – najczęściej występujący rodzaj schorzenia, typowy dla osób dorosłych, powstaje z powodu uszkodzenia części międzywyrostkowej łuku kręgowego,
  • kręgozmyk zwyrodnieniowy – powstaje najczęściej u osób starszych i jest związany z zwyrodnieniową chorobą kręgosłupa, charakteryzuje się niestabilnością międzykręgową,
  • kręgozmyk urazowy – powstaje w efekcie urazów prowadzących do załamania łuku kręgowego,
  • kręgozmyk patologiczny – powstaje w wyniku zmian patologicznych niszczących części międzywyrostkowe łuku kręgowego (np. wrodzona łamliwość kości, nowotwory).

Leczenie kręgozmyku

Leczenie kręgozmyku może odbywać się na różne w sposoby w zależności od stopnia schorzenia oraz wieku Pacjenta (może dotykać zarówno dzieci, osoby dorosłe i starsze). W celu poprawnej diagnozy przeprowadza się badania obrazowe (tomografia komputerowa, rentgen, rezonans magnetyczny). Leczenie może odbywać się drogą zachowawczą w przypadku schorzeń o mniejszym i łagodnym stopniu nasilenia oraz poprzez leczenie operacyjne (2 stopień lub wyższy). Metody leczenia operacyjnego to m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów, repozycja i stabilizacja kręgów.

Przezskórna stabilizacja transpedikularna

W naszym ośrodku schorzenia z zakresu kręgozmyku leczymy zabiegową, ale małoinwazyjną metodą, jaką jest przezskóna stabilizacja transpedikularna. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi medycznemu oraz doświadczonym lekarzom specjalistom – neurologom i neurochirurgiom, metoda ta pozwala na trwałe i efektywne pozbycie się schorzenia. Więcej informacji o zabiegu znajduje się tutaj.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c