Badania kontrastowe

Badania kontrastowe w urologii

Czym są kontrastowe badania urologiczne?

Badania kontrastowe w urologii to badania radiologiczne wykonywane za pomocą aparatu RTG (rentgenografia) w celu oceny narządów układu moczowo-płciowego. W czasie badań podawany jest specjalny środek kontrastujący, dzięki któremu możliwe jest lepsze uwidocznienie struktur tkankowych oraz określonych narządów.

Badania kontrastowe wykonywane w Poradni Urologicznej:

  • urografia,
  • uretrografia,
  • cystografia.

Urografia i uretrografia

Urografia – badanie całego układu moczowego

Urografia to badanie radiologiczne, które wykonuje się w promieniowaniu jonizującym mające na celu ocenić cały układ moczowy, w tym nerki, moczowody i pęcherz moczowy. Obraz tych narządów jest uzyskiwany dzięki wykonywaniu zdjęć w określonych odstępach czasu. Podczas badania podaje się Pacjentowi dożylnie środek kontrastowy. Badanie przeprowadza lekarz urolog.

Urografia wykonywana jest w celu diagnostyki schorzeń, tj. krwiomocz, nowotworowe infekcje układu moczowego, wady wrodzone narządów moczowych i płciowych, kamicy układu moczowego i inne.

Uretrografia – diagnostyka cewki moczowej

Uretrografia, podobnie jak urografia, jest badaniem radiologicznym, czyli wykonywanym pod kontrolą RTG i służy uwidocznieniu nieprawidłowości budowy cewki moczowej. Badanie polega na podaniu do cewki środka kontrastowego i wykonaniu zdjęć rentgenowskich. Kontrast aplikowany jest przy pomocy wcześniej założonego katetera (specjalnego cewnika).

Uretrografia pozwala diagnozować zwężenia i uchyłki cewki moczowej. Badanie wykonuje lekarz urolog.

Cystografia

Cystografia to badanie radiologiczne, które wykonuje się w celu oceny pęcherza moczowego. Badanie przeprowadza się zwykle w przypadku podejrzenia uchyłka, guza czy innego urazu w pęcherzu. Podobnie jak przy uretrografii, środek kontrastowy podawany jest przez cewnik podczas, gdy Pacjent leży na wznak.

Cennik badań RTG

  • Urografia – 300 zł
  • Uretrografia – 200 zł
  • Cystografia – 200 zł

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c