Dolegliwości biurowe

Czym są dolegliwości biurowe?

Popularnie dziś nazywane dolegliwości biurowe to wszelkiego rodzaju urazy i niedogodności ręki, barku i kręgosłupa wywołane pracą przy komputerze. Obejmują one dziś coraz większą liczbę osób, szczególnie tych, których codzienna praca biurowa skupiona jest wokół tego urządzenia. Mogą one dotyczyć bardzo wielu, pozornie nieistotnych objawów, które stale ignorowane w późniejszym czasie mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie.

Zespół myszy komputerowej

Zespół RSI (z ang. repetitive strain injury) to zespół urazów powstałych w skutek długotrwałego przeciążenia i powtarzających się mikrourazów na linii dłoń – bark. Popularnie nazywane są zespołem myszy komputerowej. Ich główną przyczyną jest niewłaściwe ułożenie rąk podczas pracy przy komputerze (szczególnie w kontakcie z klawiaturą i myszką komputerową). Do podstawowych objawów RSI zalicza się: mrowienie i drętwienie aż do utraty czucia oraz nasilające się przewlekłe bóle palców i rąk, które stopniowo mogą też objąć całe ramię, barki, a nawet kręgosłup.

leczenie bólu kręgosłupa

Bóle szyi, pleców i krzyża

Innymi groźnymi objawami dolegliwości biurowych są regularnie występujące bóle szyi, barków, pleców, a w szczególności bóle krzyża. Szczegółowe informacje dotyczące leczenia kręgosłupa znajdują się na stronie Leczenie bólu kręgosłupa.
Przy stale ignorowanych schorzeniach mogą one doprowadzić nawet do trwałych wad podstawy aż do fibromialgii, czyli zespołu przewlekłego bólu mięśni i stawów, którym towarzyszy występowania punktów szczególnie narażonych na ucisk. Chorobie tej towarzyszy także uczucie zmęczenia, sztywności oraz sen nie powodujący poczucia odpoczynku.

Jak zapobiegać dolegliwościom biurowym?

Najprostszymi formami uniknięcia wyżej wymienionych dolegliwości jest zapewnienie sobie ergonomicznego stanowiska pracy, regularne i aktywne przerwy w pracy oraz uprawianie sportu.

Masaże lecznicze i ćwiczenia relaksacyjne

Przy bardziej przewlekłych stanach wskazane jest stosowanie zbiegów rozgrzewających oraz masaży leczniczych. Możliwe jest także uprawianie gimnastyki leczniczej i praktycznych ćwiczeń wzmacniających napięte mięśnie i stawy. W skrajnych przypadkach zaleca się wizyty u specjalistów i fizjoterapeutów. Więcej informacji na temat zbiegów reklasyjnych znajduje się na stronie Masaży leczniczych.

Gdy konieczna jest rehabilitacja

W Centrum Medycznym Angelius znajdziecie Państwo skuteczną pomoc w przypadku schorzeń wynikających z nadmiernej i uciążliwej pracy przy komputerze. Nasi rehabilitanci - fizjoterapeuci pomogą wybrać najbardziej skuteczne zestawy ćwiczeń, dopasowane do wymagań i potrzeb Pacjentów.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c