c

Blokada kręgosłupa

Kiedy stosujemy blokadę kręgosłupa?

Bóle kręgosłupa o charakterze ostrym i przewlekłym

Dolegliwości bólowe kręgosłupa są zmorą naszej cywilizacji preferującej nieruchliwy i siedzący tryb życia, dietę szybko prowadzącą do nadwagi oraz ograniczoną aktywność fizyczną. W efekcie dochodzi do osłabienia układu ruchu, w tym również gorsetu mięśniowego kręgosłupa, co skutkuje niestabilnością połączeń międzykręgowych. Na poziomie jednego lub wielu segmentów ruchowych składających się z sąsiednich kręgów, łączących je stawów i krążka międzykręgowego powstają patologie powodujące bóle o charakterze ostrym lub przewlekłym.

Alternatywa dla konwencjonalnego leczenia

Blokada kręgosłupa Tradycyjne leczenie zachowawcze: farmakologiczne, fizjoterapeutyczne nie zawsze okazuje się skuteczne, podobnie jak leczenie operacyjne, obarczone dodatkowo ryzykiem powikłań. W tej sytuacji alternatywą jest podawanie sterydowych leków działających silnie przeciwzapalnie, ale ich stosowanie zazwyczaj ograniczają działania niepożądane. Preparaty te można podawać, nawet w dużych dawkach, miejscowo do przestrzeni nadoponowej, gdzie działają tylko lokalnie nie wywołując reakcji ogólnych. Pierwsze tego typu zaczęto podawać w ten sposób już w 1901 roku, natomiast sterydy w 1952 roku.

Wskazaniami do terapii tego rodzaju są:

  • stenoza (zwężenie kanału kręgowego),
  • kręgozmyk (przesunięcie kręgów względem siebie)
  • dyskopatia.

Przeciwwskazania to infekcja, ciąża i zaburzenia krzepnięcia.

Nawigacja TK przy blokadzie kręgosłupa

Nawigacja Tomografii Komputerowej

Poza podaniem nadoponowym, leki można wprowadzać igłą otworowo, bezpośrednio w okolicę korzenia. Bardzo pomocna jest w tym celu nawigacja TK (Tomografia Komputerowa), która pozwala na precyzyjne przeprowadzenie zabiegu. Przy całkowitym braku poprawy nie należy powtarzać blokady i szukać alternatywnych rozwiązań. Z kolei przy niewielkiej, ale zauważalnej remisji objawów można ją wykonać ponownie za około dwa tygodnie, ale nie częściej niż 2-3 razy w roku. Możliwe jest wykonywanie zabiegu wielopoziomowo.

Kontakt w sprawie wizyty

Telefon 32 783 73 00

poniedziałek – piątek 8:00 – 21:00

sobota 8:00 – 13:00

Telefon formularz
c